W naszej szkole, od grudnia 2019 r. do lutego 2010 r.,  realizowany jest projekt edukacyjny zatytułowany „Moniuszko – znany
i nieznany”. Działania projektowe podejmowane są w ramach wojewódzkiego konkursu „Moniuszko w mazowieckich szkołach
i przedszkolach”.

Celem naszego projektu jest:

  • popularyzacja wśród społeczności szkolnej, wiedzy o życiu i twórczości Stanisława Moniuszki; 
  • przybliżenie dzieciom i młodzieży wybranych utworów muzycznych kompozytora;
  • uczczenie 200 rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki poprzez prace twórcze dzieci inspirowane jego muzyką;
  • doskonalenie umiejętności pracy w zespole uczniowskim.

Nasze  działania projektowe:

Projekt „Moniuszko – znany i nieznany”, realizowany w Publicznej Szkole Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Klwatce Królewskiej, ma charakter interdyscyplinarny. Łączy w sobie  działania o charakterze muzycznym i plastycznym.

 

1. Uczniowie zaangażowani w realizację projektu, zbierali materiały informacyjne oraz ilustracje dotyczące życia i twórczości Stanisława Moniuszki.  Następnie przygotowali wystawę pod hasłem „Moniuszko – znany i nieznany”. Efekty swojej pracy zaprezentowali na korytarzu szkolnym, aby mogła je zobaczyć cała społeczność szkolna (uczniowie, nauczyciele, rodzice).

2. Uczniowie klas IV – VIII poznawali ciekawe fakty z życia kompozytora oglądając film animowany zatytułowany „Stanisław Moniuszko dla dzieci”.  Film przygotowało Polskie Wydawnictwo Muzyczne z okazji 200 rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki.

 

3. Uczniowie klasy piątej, pod czujnym okiem członków zespołu projektowego, zebrali materiały i wykonali lapbooki na temat życia i twórczości kompozytora. Ze względu na bardzo liczne nieobecności uczniów, spowodowane chorobą, został przesunięty termin prezentacji wszystkich lapbooków na czas po feriach zimowych.

 

4. Podczas lekcji muzyki, uczniowie klas IV – VII analizowali tekst autorstwa Jana Czeczota i uczyli się melodii pieśni „Prząśniczka”.  Poznawali znaczenie słów, których już się powszechnie nie używa np. prząśniczka, wrzeciono. Na zakończenie, wspólnie wykonali trzy zwrotki pieśni.

 

5. Uczennice z zespołu projektowego, które śpiewają w chórze szkolnym, publicznie zaprezentowały pieśń „Prząśniczka”. Podczas występu, jako rekwizyty, posłużyły sprzęty zgromadzone w szkolnej izbie regionalnej (kołowrotek, wrzeciono, zapaski, chusty).

 

6. W szkole zostały zorganizowane i przeprowadzone zabawy rytmiczne „Moniuszko na wesoło”, z wykorzystaniem muzyki Stanisława Moniuszki.  Brali w nich udział uczniowie z klas do I do VIII. 

 

7. Na lekcjach plastyki, uczniowie klas IV – VII zapoznawali się z librettem opery „Halka” i opery „Straszny dwór”. Oglądali fragmenty tych oper z wykorzystaniem kanału youtube. Na tej podstawie tworzyli prace plastyczne, które były inspirowane muzyką i treścią prezentowanych oper.

8. Uczniowie klasy VI, dla uczczenie 200 rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki, wykonali ozdobne kartki z życzeniami urodzinowymi dla kompozytora.  

Działania projektowe zostały bardzo pozytywnie odebrane przez społeczność szkolną. Uczniowie byli zainteresowani informacjami
o Stanisławie Moniuszce, które zostały umieszczone na wystawie. Żywo reagowali na prezentowaną muzykę kompozytora,
a szczególnie na „Mazura” z opery Halka. Świetnie się bawili podczas zabaw rytmicznych, a muzyka Stanisława Moniuszki stała się inspiracją dla ich twórczości plastycznej.