Uczniowie klas pierwszych przygotowywali się do tej uroczystości od początku roku szkolnego. Uczyli się dzielnie tekstów, wierszy, piosenek, wytrwale ćwiczyli podczas prób.
    24 października od samego rana panowała świąteczna atmosfera   w Publicznej Szkole Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Klwatce Królewskiej. Uczniowie klasy pierwszej ubrani
w świąteczny strój galowy, przepiękna dekoracja sali gimnastycznej- to wszystko po to, aby ślubowanie pierwszaków wypadło jak najbardziej uroczyście.

   Wreszcie nadszedł moment rozpoczęcia. Został wprowadzony do sali sztandar szkoły i odśpiewany hymn narodowy. Po burzy oklasków, w odświętnych strojach, w kolorowych biretach na głowach, pierwszoklasiści błysnęli talentem. Znajomość przepisów ruchu drogowego, pięknie zaśpiewane piosenki, wyrecytowane wiersze, przyjaźń i koleżeństwo w grupie rówieśniczej to dowód, że dzieci są gotowe do sumiennej pracy w szkole.
    W niezwykle podniosłej atmosferze, przed pocztem sztandarowym pierwszaki ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po złożeniu ślubowania pani dyrektor dokonała symbolicznego pasowania na ucznia. "Pasuję Cię na ucznia Publicznej Szkoły Podstawowej w Klwatce Królewskiej" - mówiła pani dyrektor, dotykając ołówkiem każdego ucznia.

Po ślubowaniu pani dyrektor Dorota  Adamska i wychowawczyni Pani Lidia Basaj wręczyły pamiątkowe Dyplomy Pasowania na Ucznia i legitymacje szkolne.
    Następnie pani dyrektor skierowała słowa do pierwszaków i życzyła im wiele sukcesów w nauce.  Przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego również  zapewniła o pomocy i opiece starszych kolegów. Do życzeń dołączyli się zaproszeni goście- dyrektor ZEAS-u pan Józef Drab i pani sekretarz Joanna Tkaczyk.
Na koniec życzeń przedstawiciele klas drugich, trzecich i oddziału przedszkolnego przekazali drobne upominki pierwszakom. Również rodzice pamiętali o święcie dzieci. Przybyli w licznym gronie, zorganizowali "słodkie" przyjęcie.

Na zakończenie odbyła się sesja fotograficzna pierwszaków z Panią dyrektor i wychowawcą.
Ten dzień na długo zostanie pierwszakom w pamięci.