9 listopada 2018 roku to w naszej szkole uroczysty dzień.
Od samego rana odświętnie ubrani uczniowie wraz z wychowawcami przygotowywali biało - czerwone kotyliony.

 

Tak przystrojeni zebrali się w głównym holu, gdzie pani Ewa Rogala ogłosiła wyniki bibliotecznego konkursu twórczości własnej
o tematyce patriotycznej. Pani Małgorzata Szczur przedstawiła wyniki szkolnego konkursu recytatorskiego ,,Moja Ojczyzna”

   

Laureaci z klas młodszych i starszych zaprezentowali się przed swoimi kolegami, nauczycielami i pracownikami szkoły.

Następnie pani Hanna Habera przedstawiła wyniki konkursu plastycznego na temat ,,Moja mała Ojczyzna” i wręczyła nagrody zwycięzcom.

Po krótkiej przerwie odbyła się uroczysta akademia poświęcona setnej rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. 
Młodzi aktorzy pod opieką pań: Alfredy Zimałki, Magdaleny Nadowicz i Kingi Piwońskiej  recytowali wiersze, odgrywali scenki przedstawiające drogę Polaków do Niepodległości..

 

 

 

 

 

 

Przedstawienie uświetniły pieśni patriotyczne wykonane przez chór szkolny pod batutą pani Hanny Habery.

 

Występujący podkreślili, że dziś na szczęście żyjemy w wolnym i niepodległym kraju. To właśnie dzięki wolnej Ojczyźnie możemy działać,
dawać siebie innym, pomagać, rozwijać się, spełniać swoje marzenia i pasje.

 

O godzinie 11.11 cała szkoła i zaproszeni goście odśpiewali wszystkie zwrotki Mazurka Dąbrowskiego.

Pani Dyrektor Dorota Adamska zwróciła uwagę na to, w jaki sposób dziś możemy cieszyć się wolnością i czuć się Patriotami.
Podziękowała wszystkim  uczniom za wzorowe uczczenie szkolnej uroczystości Święta Niepodległości poprzez odpowiedni,
galowy strój i biało-czerwone kotyliony przypięte do swoich piersi oraz poprawną postawę podczas śpiewania hymnu Polski.

 

Głos zabrał również pan Paweł Dziewit - Wójt Gminy Gózd. Wspominał czasy, gdy przebywał z osobą, która walczyła z Józefem Piłsudskim. Wsłuchiwał się w  opowiadania o  tamtych czasach, trudnych, ale i bardzo odważnych, pełnych poświęceń i miłości do Ojczyzny. Był bardzo wzruszony przedstawieniem przygotowanym przez uczniów naszej szkoły. 

Po oficjalnych uroczystościach cała społeczność szkolna zapaliła biało - czerwone znicze pod tablicą pamiątkową  - "Sto zniczy na stulecie Odzyskania Niepodległości" .

Dalsza część obchodów odbyła się na placu szkolnym, gdzie przy ognisku wszyscy zgromadzeni śpiewali pieśni patriotyczne.

Miłym zakończeniem obchodów było pieczenie ziemniaków i kiełbasek.
Wydarzenia tego dnia na długo pozostaną w naszej pamięci.