ZARZĄDZENIE nr 2/2020
Dyrektora Publicznej Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza
w Klwatce Królewskiej
z dnia 24 marca 2020 r.
w sprawie: organizacji i realizacji zadań szkoły z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość
Na podstawie:
- Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 ( Dz. U.2020 poz.493),
- Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 marca 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz.U. 2020 poz. 492)
zarządzam, co następuje:
§1
Ustalam następujące obowiązki nauczycieli oraz specjalistów w związku z organizacją i realizacją zadań szkoły z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość:
- Zobowiązuję wszystkich nauczycieli do prowadzenia zajęć z wykorzystaniem technik i metod kształcenia na odległość zgodnie
z przygotowanym harmonogramem zajęć od środy 25.03.2020 r. do odwołania. - Nauczyciele mają obowiązek codziennego logowania się do systemu i-Dziennik oraz codziennego sprawdzania poczty elektronicznej.
- Przy zdalnym nauczaniu nauczyciele mogą posiłkować się licznymi platformami, stronami edukacyjnymi, pocztą elektroniczną, wiadomościami telefonicznymi, aplikacjami: Messenger, WhatsApp, Facebook. Wykorzystywane narzędzia i programy muszą być ogólnodostępne i bezpłatne.
- Nauczyciele przygotowują, dostosowany do specyfiki kształcenia na odległość, rozkład realizowanego materiału oraz tematykę zajęć uwzględniając przede wszystkim możliwość realizacji podstawy programowej, oraz opinie i orzeczenia Poradni Psychologiczno Pedagogicznej wydawane dla konkretnych uczniów. Dostosowane rozkłady materiału nauczyciele przesyłają do dyrektora szkoły w formie elektronicznej.
- Monitorowanie postępów uczniów w nauce odbywa się poprzez uzyskiwanie od uczniów zadanych prac przesłanych w formie wiadomości, e-maili, scanów, filmików, rozmów na czacie, itp.. Uzyskiwane oceny wpisywane są na bieżąco do dziennika elektronicznego i-Dziennik.
- Nauczyciele ustalają i przekazują rodzicom sposób bezpośredniego kontaktu. Zalecam dyżur przy telefonie w określonych godzinach dla konkretnego oddziału klasowego, lub kontakt w konkretnych godzinach dla konkretnych oddziałów
z wykorzystaniem dostępnych komunikatorów. - Nauczyciele na bieżąco dokumentują swoją działalność związaną z kształceniem na odległość poprzez wpisy w i-Dzienniku
z realizowanych działań, zajęć oraz szkoleń. - Nauczyciele realizują działania związane z kształceniem na odległość w podstawowym wymiarze etatu odpowiednim dla konkretnego stanowiska i wymiaru zatrudnienia.
- Nauczyciele specjaliści oraz pedagog szkolny pozostają w gotowości do pracy. Swoją gotowość potwierdzają codzienną informacją do dyrektora szkoły (kontakt telefoniczny, e-mailowy, lub poprzez i-Dziennik.)
- Nauczyciele prowadzący zajęcia z rewalidacji z uczniami z wykorzystaniem technik kształcenia na odległość w porozumieniu
i kontakcie z rodzicami tych uczniów. - Nauczyciele wychowawcy koordynują kształcenie na odległość i przede wszystkim nadzorują udział uczniów w zajęciach.
W przypadku stwierdzenia niesystematycznego udziału uczniów w zajęciach nauczyciele uczący niezwłocznie zgłaszają to wychowawcy, a ten wyjaśnia przyczynę z rodzicami ustalając jednocześnie, w razie konieczności, inne sposoby komunikacji. Jeśli działania nie przynoszą skutku wychowawca niezwłocznie informuje dyrektora szkoły oraz pedagoga szkolnego o nieskuteczności swoich działań. - W przypadku braku możliwości uczestnictwa ucznia w kształceniu na odległość z przyczyn technicznych (brak dostępu do komputera, smartfona lub brak dostępu do internetu) nauczyciele uczący ucznia przygotowują i przesyłają do szkoły materiały do pracy w wersji papierowej. Rodzic ucznia informowany jest o konieczności odbioru materiałów oraz o konieczności ich oddania po opracowaniu przez ucznia do szkoły.
§2
- Organizując uczniom kształcenie na odległość nauczyciele muszą pamiętać o uwzględnieniu zasady bezpiecznego korzystania przez uczniów z urządzeń umożliwiających komunikację elektroniczną. Oznacza to, że dobór narzędzi przy tej formie kształcenia powinien uwzględniać aktualne zalecenia medyczne odnośnie czasu korzystania z urządzeń (komputer, telewizor, telefon) i ich dostępności w domu, wiek i etap rozwoju uczniów, a także sytuację rodzinną uczniów.
- Nauka prowadzona na odległość może być realizowana z wykorzystaniem materiałów udostępnionych przez nauczyciela, w szczególności tych rekomendowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej (zwłaszcza platforma edukacyjna www.epodreczniki.pl), Centralnej i Okręgowych Komisji Egzaminacyjnej, a także emitowanych w pasmach edukacyjnych programów Telewizji Publicznej i Polskiego Radia.
§3
Zobowiązuję wszystkich nauczycieli klas I- III oraz nauczyciela oddziału „0” do poinformowania rodziców uczniów o dostępnych materiałach, a także możliwych sposobach i formach ich realizacji przez dziecko w domu np. z wykorzystaniem dostępnych podręczników.
§4
- Dyrektor szkoły zachęca uczniów, rodziców i nauczycieli do wykorzystania znajdujących się materiałów edukacyjnych na platformie www.e-podręczniki.pl i wykorzystania ich do pogłębiania wiedzy oraz do realizowania zadań edukacji zdalnej.
- Dyrektor Szkoły informuje, że platforma www.epodreczniki.pl to narzędzie informatyczne, na którym są umieszczone bezpłatne materiały edukacyjne.
- Wszystkie treści dostępne na platformie www.e-podręczniki.pl są przez przeglądarkę internetową i nie wymagają instalacji ani dodatkowego oprogramowania.
§5
Zobowiązuję wszystkich nauczycieli szkoły do zdalnej pracy w zespołach przedmiotowych i udzielania pomocy merytorycznej oraz technicznej innym nauczycielom, rodzicom i uczniom w celu realizacji kształcenia na odległość.
§6
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.
Dyrektor szkoły
mgr Dorota Adamska